Koren kose, folikul, lociran je unutar kože i on počinje da se razvija pre nego što se rodimo.
Folikul je mesto na kom se skupljaju svi elementi koji su neophodni za stvaranje kose:
Rast i razvoj ćelije
Skupljanje keratina
Dehidratacija
Folikul se hrani malim krvnim sudovima koji omogućavaju trihocitima da izgrade ćelije, kroz ćelijsku deobu i tako omogućavaju vlaknima dlake da guraju nagore i napolje. U suštini da raste. Dok se to dešava, melanociti takođe dodaju boju ćelijama matriksa, stvarajući boju kose. Nove ćelije tada treba da se proguraju kroz oblik uskog grla korena, čineći trihocite dužim i transformišući ih u korteks.
Kosa ostaje pričvršćena za folikul, iako spoljašnji oblik levka omogućava kosi da se slobodno kreće.
Kosa je grupisana prema veličini folikula. Postoje tri osnovne grupe:
Lanugo
Vellus
Terminal
Lanugos kosa je prvo vlakno dlake koje proizvodi folikul, pre nego što se beba i rodi. Počinje da se razvija kao ujednačen, sinhronizovan rast nakon 20. nedelje trudnoće. Neposredno pre rođenja, kosa postaje ili Vellus ili Terminal.
Vellus kosa je kratka, fina i ne sadrži pigment. To je nejasna kosa koja pokriva lice i jedini je folikul bez lojne žlezde.
Terminalna dlaka dolazi iz najvećih folikula. Dugačak je i grub, pigmentiran i često sadrži medulu. Završne dlake se mogu naći kako rastu iz vlasišta, brade, obrva, trepavica i stidnih dlačica. Veoma je gust i sposoban da se vrati na proizvodnju Vellus kose pre nego što ponovo postane Terminal.
Anagen faza je kada je 85 do 90% kose u fazi rasta. Nastavlja da se razvija i raste 6-7 godina.
U katagenskoj fazi kosa prestaje da raste. Više se ne proizvodi materijal i kontakti između zidova folikula i osovine vlakna prestaju. Ova prelazna faza traje otprilike 3-5 meseci. U bilo kom trenutku, 1% kose je u ovoj fazi.
Ovo je telogen faza. Traje nekoliko nedelja, a 10-15% kose je u ovoj fazi nakon čega opada.
U fazi egzogena folikul još uvek miruje i vlakno dlake se lako može ukloniti laganom mehaničkom silom (četka, češalj). Traje danima. Osnažen hormonima, folikul dlake ponovo počinje sa anagenom fazom i nastavlja proizvodnju proteina. Ako hormoni nedostaju, folikul može ostati u stanju mirovanja ili se čak povući u kožu.
Prosečno skalp sadrži do 150.000 pojedinačnih vlasi, ili približno 200 vlasi po/cm2. Svakog dana prosečna osoba izgubi između 80 i 100 vlasi. Ovo nije problem sve dok folikuli nastavljaju da proizvode novu kosu. Svaki folikul, ili koren, može proizvesti 10 do 12 dlaka tokom života. Sa 150.000 folikula to znači približno milion dlaka ukupne dužine od 1000 kilometara.
Prirodni ciklus života kose je otprilike 6 do 7 godina. Međutim, možemo ga stimulisati raznim tehnikama masaže uz posebne sastojke.
Osobema sa gubitkom kose, opada znatno više od 100 vlasi dnevno. Gubitak kose se klasifikuje kao reverzibilni (privremeni) i nepovratni (trajni) gubitak.
Jedan od bioloških razloga za gubitak kose je prerano prelazak iz faze rasta u fazu mirovanja. Drugi je smanjenje folikula dlake obično uzrokovano hormonima (kod muškaraca). Važnu ulogu mogu imati i spoljni faktori kao što su nedovoljna ishrana, stres, lekovi ili mehanički uticaji (češljevi i četke lošeg kvaliteta).
Reverzibilni gubitak kose izazvan spoljnim faktorima može se brzo suzbiti adekvatnim tretmanom. U slučaju bioloških razloga, status folikula može reći da li je gubitak kose reverzibilan ili ne. Klijenti sa ekstremnim oblicima gubitka kose treba da se obrate svom lekaru.
Ako ste ikada doživeli ponovni rast kose gde se činilo da kosa raste u hemijskoj boji koju ste naneli pre nekoliko nedelja, ta kosa je u fazi katogena ili telogena.
Learn more about Hair Facts here.