Direktna boja pokriva izuzetno širok spektar molekula koji su već intenzivno obojeni. Imaju širok spektar upotrebe na tekstilu, plastici, kozmetici i bojama za kosu.
Direktne boje ne prodiru duboko u kosu. Pošto ima malo prodiranja, lako se ispere šamponom. Zbog toga često nazivamo proizvode koji sadrže uglavnom direktne boje kao privremene. Zbog svoje posebne živosti, koriste se za dodatni intenzitet boje i bojenje.
KAO istraživačke laboratorije u Japanu i Nemačkoj razvile su različite tehnologije direktnog farbanja sa jednom svrhom: da učine boju kose svetlijom i šarenijom. Oni su rešili mnoge različite probleme sa kojima se koloristi širom sveta suočavaju, tako da smo sada u poziciji da razlikujemo različite tehnologije direktnih boja.
Direktne boje imaju nekoliko zajedničkih stvari:
Oni su potpuno razvijeni molekuli i spremni za trenutnu upotrebu.
Ne zahtevaju aktivaciju razvijačima.
Oni se hvataju za kosu zbog različitih sila kao što su elektromagnetna naelektrisanja.
Imaju tendenciju da se vežu uglavnom na spoljne slojeve ili kutikulu kose.
Veoma su intenzivne i žive boje.
Mešanje je veoma lako jer važe samo pravila mešanja subtraktivnih boja.
Konvencionalne, uobičajene direktne boje su pozitivno (+) naelektrisani molekuli koje privlače negativno (-) naelektrisana područja kose. Ove direktne boje su veće od spojnica i prekursora i stoga nisu u stanju da prodru tako duboko u kosu. Oni imaju tendenciju da se grupišu, čineći to, postaju još veći.
Uglavnom se koriste u kiselim ili neutralnim proizvodima, konvencionalne direktne boje ne podižu kosu na način na koji to čine oksidativni/alkalni proizvodi. Kiselo ili neutralno okruženje je još jedna prepreka za konvencionalnu tehnologiju direktne boje da prodre duboko u kosu. Ovo čini konvencionalne direktne boje ne tako trajnim kao oksidativne boje ili tehnologiju direktne boje koju je razvio KAO Special.
Da bi se povećao intenzitet, ovim bojama je potrebna poroznija struktura kose, što omogućava dublje prodiranje.
Ostali faktori za trajnost i intenzitet su duže vreme obrade i količina boje. Što je više boje i što je duže vreme obrade, to više kosa prima boju.
Direktne boje se uglavnom lepe na spoljašnjoj strani kose.
Jedan od najvećih izuma u bojenju kose je Elumen.
Za razliku od direktnih boja koje koriste konvencionalnu tehnologiju, Elumen radi sa kiselim, negativno naelektrisanim direktnim bojama i pH vrednošću od 3,0. Prirodna mlečna kiselina u mešavini boja je odgovorna za ovo kiselo okruženje.
Posebna tehnologija transformiše strukturu kose. Stvara se višak katjonskog (+) naelektrisanja i zato što su Elumen boje anjonski (-) naelektrisane i vrši se vrsta „efekata povlačenja“, uvlačeći negativno naelektrisane Elumen boje u kosu. Pojavljuje se simulirano magnetno, elektrostatičko privlačenje, pričvršćivanje negativno naelektrisanih jona u boji čvrsto i trajno na već pozitivno naelektrisanu kosu.
Saznaj više o teoriji boja ovde.